reklama

Je agresivita celospoločenský a kultúrny jav Ugandy?

Toto sa ma dnes opýtal kamarát po prečítaní dnešného článku o masakre v Kongu . Samozrejme, že nie. Článku chýba kontext.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

LRA (Lord's Resistance Army) páchajú zverstvá na severe Ugandyuž niečo vyše dvadsať rokov. “Armáda” je zložená prevažne z veteránov zpredchádzajúcich konfliktov, rebelských skupín, armád zvrhnutých diktátorova podobne. Chlapi, ktorí po ukončení konfliktu ušli ozbrojení do džungle.Hladujú a potom, čím prešli sa nevedia živiť inak ako kradnutím, lúpením,útokmi a masakrami.

To, že sa formálne prezentujú ako kresťania a tvrdia, žechcú režim riadiaci sa desatoro prikázaniami znie popri tom, čoho sa dopúšťajúdosť ironicky a nemá s kresťanstvom veľa spoločného.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väčšina Uganďanov - tak ako ľudia všade na svete - chce žiťv kľude a bez vojen. Ale stačí pár zúfalcov, ktorí nemajú čo stratiť a majú vrukách zbrane a problém je na svete.

Vraví sa, že ugandská armáda nebola schopná ukončiť šarapatenieLRA tak trochu aj preto, že ugandskému prezidentovi Musevenimu vyhovovalo maťnepriateľa, na ktorého mohol zvalit všetky svoje politické, ekonomické, či akékoľvekiné neúspechy. Tiež mala LRA dlhodobo neoficiálnu podporu a dodávky zbraní od Sudánskejvlády, ktorá mala na Museveniho ťažké srdce.  

Pred takmer dvoma rokmi bolo medzi ugandskou vládou a LRA dohodnuté prímerie a začalisa jednania o mierovej dohode. Podpora Sudánskej vlády sa skončila, rebeli boliochotní vyjednávať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď ale nedávno vysvitlo, že nie je možné, aby medzinárodný súd v Haagu zrušilzatykac na lídra LRA Josepha Konyho (bol to mimochodom prvý zatykač, aký kedy súdv Haagu vydal), tak si Kony uvedmil, že podpísanie prímeria preňho osobneznamená neradostnú cestu do Haagu. Prímerie preňho stratilo zmysel a vyrukoval znovudo boja.

Ale tentoraz už Museveni bol pod silným tlakom medzinárodnýchorganizácii (za tie posledné dva roky veľa humanitárnych a iných organizáciírozbehlo operácie na severe Ugandy a je všetkým jasné, že keby ugandská armáda naozajchcela, tak to môže vyčistit), takže Ugandská armáda sa posnažila a urobila dôslednú prácu.

Kony teda musel utiecť do Konga. A to je problém, lebo Kongo je v nestabilnom chaosebez kontroly a uplatňovania zákonov už celé desaťročia. Pritom jeto krajina plná nerastných surovín a expanzia územia je príťažlivá pre každého lídra... Nie je nemožné, že naháňajúc povstalcov vKongu, ugandská armada má aj iné ciele. Najnovší masaker LRA vkonžskom kostole bude teraz vhodným oficiálnym dôvodom na to, aby ugandskáarmáda začala operovať v Kongu. A mám pocit, že krvavých a neradostných správešte bude viac. Joseph Kony nemá čo stratiť, vie, že ak ho chytia živéhopoputuje do Haagu a nič príjemné ho tam nečaká.

Ale veteráni krvavých konfliktov, ktorí sa nevedia živiť ináč než útokmi akradnutím naozaj netvoria väčšinu ugandskej populácie (však to by potom ani nemali na koho útočiť).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rovnako ako všade na svete, aj v Ugande väčšinu populácietvoria ľudia, ktorí sa snažia prežiť svoj život najlepšie ako sa v rámcimožností dá, navzájom si pomáhajú, ľudia ktorí pracujú, vychovávajú deti akonajlepšie vedia, a tešia sa zo života. Podľa mňa sú to úžasní ľudia, ktorí mapočas posledných štyroch rokov veľa naučili.

Namiesto pohoršovania sa nad zaostalými a neustále savraždiacimi Afričanmi, ktorí to asi musia mať v kultúre by sme maliskôr rozmýšlať nad tým, ako im pomôcť....

Katarina Pisutova

Katarina Pisutova

Bloger 
  • Počet článkov:  127
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Komunitný projekt v Ugande (www.lakebunyonyi.net), americký manžel, dve dcéry, online vzdelávanie a chuť cestovať a objavovať nové veci... Zoznam autorových rubrík:  africký životamerický životlen tak kecamSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu